• LAT
  • RUS
  • ENG
  • Sākums
  • Veģetatīvā distonija
  • Depresija
  • Vērtīgu lekciju ieraksti
  • Raksti
  • video
  • Jautājumi un atbildes
  • Pakalpojumi un cenas
  • Par Lauru Štāni
  • Kontakti
    • Izglītība un pieredze

Kāpēc man psihiatrs izraksta antidepresantus, ja man nav depresija?

28. jūn. 2020, Nav komentāru

Neuztraucieties, jūsu psihiatrs visdrīzāk nav nedz zaudējis prātu, nedz ir nekompetents. 

  • Kopumā psihiatrijā ir četras galvenās medikamentu grupas, kuras izmanto psihisko traucējumu ārstēšanā. Turpretim psihisko traucējumu ir daudz vairāk. Klasifikatorā ir deviņas grupas, kurās katrā ir apkopoti vairāki desmiti dažādu slimību. Antidepresantu grupā ir medikamenti, kuri ir iedalīti vēl vairākās apakšgrupās un katrai apakšgrupai ir atšķirīgas kopīgās iezīmes. 

Lasīt tālāk »

Kā notiek vizīte pie psihiatra?

6. jūn. 2020

Ja ir nolemts, ka ir vajadzība apmeklēt psihiatru, bet ir satraukums par to, ko psihiatram teikt un kā tas notiks, izskaidrošu galveno par to, kas jūs sagaida!

Nav vienota un apstiprināta algoritma par to, kā tieši jānotiek vizītei, kā arī diezgan ievērojami var atšķirties speciālistu darba stils, tomēr visus vieno viens mērķis - saprast cilvēka problēmu un piedāvāt tai risinājumu (ārstēšanu).

Pirmreizējà vizīte pie psihiatra bieži ir garāka par turpmākajām vizītēm- ja tādas būs. Vidēji garums ir 30 min - 1h, atkarīgs no speciālista darba stila un pacienta situācijas. Pirmajā vizītē psihiatrs izvaicās par sūdzībām, dēļ kurām esat griezies pie speciālista, kā arī noskaidros jūsu dzīves gājumu, pārciestās slimības, lielākos pārdzīvojumus, utt. Var gadīties, ka kādi psihiatra jautājumi var likties savādi, bet tie ir nepieciešami, lai ārsts varētu noteikt pacienta psihisko stāvokli. Jebkurā gadījumā, varat ārstam pajautāt, kāpēc tiek uzdots attiecīgais jautājums un jūs saņemsiet atbildi, kurai vajadzētu dzēst jūsu samulsumu.

Lasīt tālāk »

Jaunā gada apņemšanās un kāpēc tās tik ātri beidzas

27. jan. 2019, Nav komentāru

Cilvēki jauna kalendārā gada sākumu mēdz sasaistīt ar kāda dzīves posma maiņu savā dzīvē, kaut katra diena, kad pamostamies ir pirmā mūsu atlikušā mūža diena un īsti nav iemesla darīt lietas, kas nepatīk vai izvairīties no tā, ko vēlamies savā dzīvē. Janvāra apņemšanās noteikti varētu pretendēt uz līdera statusu starp neveiksmīgākajām- vismaz absolūtos skaitļos- jo to ir tik daudz. Kampaņveidīgas akcijas īsti nestrādā nekur- jā, tās pievērš uzmanību kādai aktuālai problēmai, bet līdz vēlamajam rezultātam ar vienu kampaņu lielākoties nonākt neizdodas.

Lasīt tālāk »

Kad mātei jābeidz palīdzēt pieaugušiem bērniem materiāli?

15. dec. 2018, Nav komentāru

Atbilde pēc būtības ir ļoti vienkārša- tad, kad viņi ir kļuvuši pieauguši un tas vairs nav nepieciešams. Diemžēl reālajā dzīvē ir vērojamas galējas novirzes abos virzienos: kad atbalsts netiek sniegts jau no ļoti agrīna vecuma; kā arī ir gana daudz situāciju, kad pieaugušais bērns ir materiāli atkarīgs no vecākiem jau krietni cienījamā vecumā. 

Lasīt tālāk »

Jūtu, ka neko nepagūstu izdarīt… Kā reaģēt šādā situācijā?

14. sep. 2018, Nav komentāru

Brīžos, kad ir radusies vai saasinājusies izjūta, ka neko vairs nepagūsti izdarīt, vispareizāk uz kādu laiku atcelt visus darbus. Tās var būt dažas minūtes, stundas vai dienas – atkarībā no cilvēka un situācijas.

Pauzīte vajadzīga, lai uz radušos situāciju paskatītos it kā no malas, izvērtētu svarīgāko un atmestu lieko – to, kas rada haosu. Gadījumos, kad šāds stāvoklis atkārtojas bieži un nogurdina ilgtermiņā, vajadzēs vairāk laika, lai saprastu, kāpēc tā notiek un ko ar to darīt.

Lasīt tālāk »

Vīrs grib ieslīgt mīkstās čības, bet man gribas apķert visu pasauli. Ko darīt, lai nav jāšķiras?

18. aug. 2018, Nav komentāru
Lai ilgstoši un veiksmīgi saglabātu attiecības, ir jānosargā sevi no izšķīšanas tajās. Ja ir vēlēšanās “apķert visu pasauli”, tad tas ir jādara. Un tas nenozīmē, ka otrai pusei ir jājūtas tieši tāpat attiecīgajā brīdī. Ja otrā puse tieši tā nejūtas, tad tā nebūt nav vainojama pie iespējamas katastrofas attiecībās.

Lasīt tālāk »

Vai paļauties uz horoskopa ieteikumiem ir slikti?

30. jūl. 2018, Nav komentāru

Tas nav ne slikti, ne labi- tas ir atbilstoši attiecīgā indivīda personības struktūrai, intelektuālajai attīstībai, personības briedumam, sociālajai piederībai un kulturālajām niansēm. Uz kaut ko paļauties un kaut kam ticēt noteikti ir veselīgāk nekā visu apšaubīt un dzīvot patstāvīgās bailēs par sevi un savu nākotni. Lielākoties cilvēki, kuri tērē savu laiku horoskopu lasīšanai, ikdienā neko îsti nemaina atkarībā no izlasītā un šī laika pavadīšana ir tikpat bezjēdzīga kā šāda jautājuma uzdošana.

Lasīt tālāk »

Situācija – neko nevaru izdarīt mammai pa prātam, nekas viņai nav labi. Kā rīkoties, sāpināt viņu negribas?

9. jūl. 2018, Nav komentāru


Kamēr cilvēks izaug, nobriest, kļūst patstāvīgs, māte lielā mērā ietekmē viņa pasaules uztveri, spēju analizēt notikumus un pieņemt lēmumus, veikt darbības, un mātes reakcija uz paveikto ir lietu mērs. Ideālā versijā pieaugušam cilvēkam būtu jāatspoguļo šīs audzināšanas sekas, un mātei vajadzētu būt apmierinātai.

Lasīt tālāk »

Kā pareizāk rīkoties, ja otrs vienmēr uzspiež savu gribu un savu viedokli? Strīdēties negribas, bet pazaudēt sevi ne tik?

1. jūl. 2018, Nav komentāru

Sākotnēji būtu svarīgi saprast, kas ir tās darbības un tie viedokļi, kuriem pakļaujoties Jūs jūtat, ka esat disharmonijā ar sevi- pazaudējat sevi. Ja esat kaut kādu sev svarīgu iemeslu dēļ nolēmis būt kopā vai kaut vienkārši komunicēt ar cilvēku, kurš nemitīgi uzspiež savu viedokli/gribu, visdrīzāk pārskatāmā laikā viņš nemainīsies, tāpat kā nemainīsies Jūsu personības nianses, kuru dēļ šāds jautājums ir kļuvis aktuāls!

Lasīt tālāk »

Kāpēc citiem labāk patīku, ja saku, ka man klājas slikti?

17. jūn. 2018, Nav komentāru

Ja cilvēks, atbildot uz jautājumu par pašsajūtu, stāsta par kādām bažām, raizēm vai sūdzībām, iejūtīgāks, pieklājīgāks vaicātājs centīsies iedziļināties problēmā, atbalstīt. Bet tas nebūt nenozīmē, ka mainīsies viņa patika vai nepatika pret sarunu biedru. 

Lasīt tālāk »

Kā nesajukt prātā, atvaļinājumu pavadot kopā ar ģimeni, kurā katram ir savas intereses- bērni sēž telefonā/datorā, vīrs - TV?

24. mai. 2018, Nav komentāru

Pirms došanās atvaļinājumā būtu vērts atrast kādu brīdi, kad kopā ar visiem ģimenes locekļiem apspriest, ko katrs vēlas iegūt no šī atvaļinājuma. Tad būs vieglàk saprast vienam otra izvēlētās aktivitātes. Atvaļinājums ir nepieciešams, lai izrautos no ikdienas rutīnas, atjaunotu savus emocionālos un fiziskos resursus. Izpratne par to, kas no tā ir būtiskākais un kā vislabāk to darīt, var atšķirties atkarībā no vairākiem ārējiem un iekšējiem faktoriem. 

Lasīt tālāk »

Kā apvaldīt kauna sajūtas par savu ķermeni: nevaru izmesties peldkostīmā

20. mai. 2018, Nav komentāru

Izmetoties peldkostīmā, cilvēks ir gandrīz kails- kaut vietām piesegts, ķermenis ir pilnībā redzams un izpētāms- kā pašam, tā visiem apkārtējiem, kuriem tas tiks demonstrēts. Mierinājumam varētu kalpot tas, ka neviens tik sīki visas nepilnības, kā Jūs paši, nepētīs, bet ķermeņa koptēls- grozies kā gribi būs tāds kā tas ir. Mūsu ķermenis atspoguļo to, kādi mēs esam. Ja ir kauns no sava ķermeņa, no sevis - tad 

Lasīt tālāk »

Kā notiek vizīte pie psihiatra?

11. mar. 2018, 1 komentārs
Šis ir viens no biežākajiem jautājumiem, kas interesē un dažkārt arī satrauc cilvēkus.
Tātad, pirmāmkārtām, psihiatrs ir ārsts un tāpat kā pie citiem ārstiem, arī pie psihiatra cilvēki nāk ar kādām sūdzībām, traucējumiem, diskomfortu. Dažkārt cilvēki satraucas, jo nespēj nodefinēt savas vizītes iemeslu kā sūdzību vai veselības problēmu. Tādās situācijās noder arī, ja cilvēks pastāsta, kā ir nonācis pie idejas/lēmuma ierasties pie psihiatra. 

Lasīt tālāk »

Kad vērsties pie psihiatra, kad pie psihoterapeita, kad psihologa?

6. mar. 2018, Nav komentāru

Visi šie speciālisti palīdz cilvēkiem, kad viņiem ir slikta pašsajūta, kuras izpausme nav primāri fiziska vaina. Ir situācijas, kad nepieciešams apmeklēt pat vairākus no šiem speciālistiem. 

  • Psihiatrs palīdz cilvēkiem galvenokārt psihofarmakoloģiski- ar medikamentiem! 
  • Psihologs var sniegt atbalstu dažādās krīzes situācijās, veikt psiholoģisku izmeklēšanu, sniegt konsultācijas. 
  • Psihoterapeits ir ārsts vai psihologs, kurš ir apguvis kādu konkrētu psihoterapijas metodi un var ārstēt cilvēkus, izmantojot konkrēto metodi. 
Tātad, pie kā vērsties? 

Lasīt tālāk »

Kā apvaldīt kāri iztērēt visu naudu?

4. mar. 2018, Nav komentāru

Lai sakārtotu savas attiecības ar naudu, būtu jāsāk ar to izprašanu. Nauda pati par sevi ir līdzeklis, kas palīdz samērot lietu vērtību, veikt to apmaiņu, kā arī noteikt cilvēka padarītā darba cenu. Kādam pieejamās naudas daudzums ir tiešāk saistīts ar ieguldīto personīgo enerģiju, kādam šī saikne ir ne tik cieša. Naudai ir spēcīga simboliskā nozīme cilvēku prātos, bet šie simboli visiem nav identiski. Līdz ar to jautājums par kāri iztērēt visu naudu dažādiem cilvēkiem var būt saistīts ar galēji atšķirīgiem iemesliem. Tātad arī nav viena universāla padoma, ja tiek nodefinēts šāds jautājums. Piedāvāju trīs domu pavedienus, kas varētu palīdzēt tikt skaidrībā par savām attiecībām ar naudu. Trīs tamdēļ, ka pats jautājums būtu sadalāma trīs daļās.

Lasīt tālāk »

Ko darīt, ja vīrs/bērns manī nepārtraukti mēģina radīt vainas apziņu, tādējādi maskējot savas neveiksmes?

4. mar. 2018, Nav komentāru
Visiem cilvēkiem ir kādi psiholoģiski aizsargmehānismi. Atkarībā no daudziem un dažādiem faktoriem, to ir ļoti daudz. Aizsagmehānismi bieži izpaužas, komunicējot ar citiem cilvēkiem. Ģimenes ietvaros harmoniskāk dzīve veidojas, ja ir līdzīga sevis un apkārtējo cilvēku uztvere un izpratne. Ja ir izdevies nonākt pie šāda eleganta secinājuma- ka vīrs/bērns rada vainas apziņu maskējot savas neveiksmes, tad šis "neveiksminieks" noteikti būtu pelnījis palīdzīgu roku ceļā uz pašizpratni. 

Lasīt tālāk »

Kā cīnīties ar emocionālo drēgnumu?

4. mar. 2018, Nav komentāru

Emocionāls drēgnums var liecināt par vispārēju nogurumu, rutīnu kādā no dzīves sfērām vai tāpat tā varbūt aizsargreakcija pret kaut ko, kas nav patīkams jūsu ikdienā, bet to neapzināties vai apzināties daļēji. Ja jūtat emocionālu drēgnumu un tas traucē jums, tas nozīmē, ka ir laiks izvērtēt savu dzīves situāciju. Būt atklātam un kritiskam pašam pret sevi ir viens no lielākajiem izaicinājumiem katra cilvēka dzīvē. 

Lasīt tālāk »

Kāpēc gados veciem cilvēkiem šķiet, ka visi viņus apzog un kā rīkoties tuviniekiem?

2. mar. 2018, Nav komentāru

Ja jūsu tuvinieku lokā, kuri Jums rūp, ir kāds šāds cilvēks, aicinu atrast laiku un aprunāties ar viņu ilgāku brīdi, uzmanīgāk pavērot viņa uzvedību. Ja cilvēkam ar vecumu parādās šādi domāšanas traucējumi, tas nereti ir pavadošs simptoms atmiņas traucējumiem un citiem domāšanas traucējumiem, kuri ir eksistējuši jau kādu laiku pirms pārliecības par to, ka viņi tiek apzagti. 

Lasīt tālāk »

Uzdot savu jautājumu

Jautājumus var sūtīt uz e-pastu [email protected] vai arī uzdot tos šeit

Pacienti tiek pieņemti klātienē Rīgā un Online formātā. Pieraktu var veikt pakalpojumu un cenu sadaļā 
Tālrunis: +371 29 166 123 
E-pasts: [email protected]